Czy warto inwestować w buty SPD?

Wiele mówi się o potrzebie dopasowania odpowiedniego stroju do biegania czy jazdy na rowerze, ale rowerzyści przywiązują niewielką wagę do butów, w których jeżdżą. Tymczasem wybór obuwia na rower może być bardzo istotny przy wyczynowej i treningowej jeździe.

Buty na rower

Ogólnie rzecz ujmując można powiedzieć, że buty spd są butami przeznaczonymi na rower dla profesjonalnych cyklistów lub osób aspirujących do takiego miana. Buty te najczęściej kosztują nawet kilkaset złotych za parę. Taka inwestycja powinna więc być dobrze przemyślana.

Buty spd zapewniają właściwą pracę mięśni podczas jazdy na rowerze. Przekłada się to na zwiększenie wydajności oraz ułatwia pokonywanie długich dystansów na rowerze, bez nadmiernego zmęczenia organizmu. Przydatne okazują się one podczas trudniejszych podjazdów lub jazdy w wymagającym, górzystym terenie.

Za porządny zestaw butów spd musimy dać co najmniej kilkaset złotych, jeśli chcemy zaopatrzyć się w wysokiej klasy profesjonalne obuwie, które będzie spełniać idealnie swoją rolę.

Dla kogo buty spd?

rowerButy spd będą potrzebne wszystkim tym, którzy trenują wyczynowo jazdę na rowerze i pokonują dzienne trasy dłuższe niż 100 km. Przydatne okażą się one także i wtedy, gdy chcemy więcej osiągnąć w jeździe na rowerze, na zawodach sportowych i podczas treningów.

Wybór ten nie będzie optymalny dla osób jeżdżących na rowerze rekreacyjnie, czy dojeżdżających dwoma kółkami do pracy lub szkoły, ponieważ będą one musiały zawsze mieć przy sobie drugą parę butów na zmianę. Nie jest to problem niemożliwy do rozwiązania – można przecież w miejscu pracy zostawić parę butów albo włożyć je do szkolnej szafki, ale już jadąc rowerem na spotkanie z przyjaciółmi, musielibyśmy włożyć zwyczajne buty do plecaka i jeździć z nimi wszędzie, dokądkolwiek się udajemy. Dlatego buty spd to dobry wybór jedynie dla wyczynowców, którzy dużo i intensywnie jeżdżą na rowerze oraz wymagają odpowiedniej jakości obuwia.