Jakie powinny być okulary rowerowe?

Jeżdżąc dużo na rowerze, w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych, nasze oczy narażone są na urazy mechaniczne. Można ich uniknąć stosując odpowiednie okulary sportowe.

Funkcjonalny gadżet

Okulary rowerowe mają przede wszystkim chronić oczy cyklisty przed ryzykiem wystąpienia jakiegokolwiek urazu mechanicznego. Udaremniają sytuacje, w których do oka wpadają owady, kamyczki, kurz i brud. Jednocześnie, chronią skutecznie oczy rowerzysty przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Warto w nich jeździć zawsze, nie tylko latem, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki, ale również zimą, gdy biel śniegu działa negatywnie na zmysł wzroku. W sklepach dostępna jest szeroka paleta okularów rowerowych. Różnią się od siebie kształtem, kolorem, materiałem z jakiego zostały wykonane oraz szkłami. Najdroższe modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Technologie wykorzystywane przy produkcji okularów rowerowych

okulary_roweroweRowerzyści kupują okulary rowerowe przede wszystkim po to, aby podczas jazdy ich oczy były chronione przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary tego typu mogą mieć jeden z trzech zakresów ochrony – UVA, UVB i UVC. Kupując okulary rowerowe za każdym razem bierzmy pod uwagę moc filtra UV. Jeśli na okularach znajduje się informacja UV 400, oznacza to, że będą one pochłaniały pełne promieniowanie słoneczne. Taka informacja może znaleźć się na ulotce dołączanej do okularów, albo bezpośrednio jako nalepka na szkle.

Istotne dla kupującego powinno być to, czy wybrane przez niego okulary rowerowe spełniają normy europejskie i posiadają wszelkie niezbędne atesty. Dobrym wyborem są egzemplarze z filtrem polaryzacyjnym, niwelującym szkodliwe dla oczu promieniowanie. Filtr ten pełni jeszcze jedną, ważną rolę – sprawia, że drgania dali świetlnej znikają, a widziane kolory są żywsze i nie powodują przemęczenie oczu. Wybór odpowiednich okularów rowerowych ma istotny wpływ na komfort jazdy na rowerze.