Jakie spodnie na rower będą odpowiednie?

 

Podczas podróży i wycieczek rowerowych, przy rekreacyjnej jeździe, a zwłaszcza przy profesjonalnych treningach rowerowych, zalecane jest wykorzystywanie odpowiedniej odzieży. Jakie spodnie lub spodenki powinni ubrać cykliści, aby było im wygodnie?

Spodenki na lato

apr_24_2591_bicycle_teamKiedy pogoda dopisuje, na wiosnę i lato, cykliści powinni zaopatrzyć się w wygodne spodenki. Nawet, jeśli na dworze jest stosunkowo chłodno, wysiłek na rowerze nie da nam zmarznąć w krótkich spodenkach. Można wybrać zarówno spodenki obcisłe, jak i luźne. W sklepach można nabyć specjalne spodenki na rower wyprodukowane przez znane marki sportowe. Dobrym rozwiązaniem są spodenki obcisłe w parze z luźnymi, czyli dwa w jednym. Obcisłe spodenki powinny być wygodne, dopasowane do kształtów ciała. Nie mogą upijać i ocierać skóry. Ważne jest, aby były to spodenki bezszwowe, ponieważ w innym przypadku nie będą komfortowe dla użytkownika. Spodenki muszą mieć wkładkę, która zwiększa wygodę jazdy rowerem, przede wszystkim na dłuższych trasach.

Spodnie na rower na niepogodę

Jeżdżąc na rowerze zimą czy jesienią powinniśmy zadbać o komfort termiczny, zwłaszcza dla naszych kolan. Wówczas najlepiej sprawdzą się spodnie na rower. Spodnie, podobnie jak spodenki, powinny być wykonane ze sztucznych materiałów odprowadzających znakomicie wilgoć na zewnątrz. Spocone ciało nie lepi się dzięki temu do materiału spodni, a organizm nie jest narażony na wychłodzenie. Dobrze by było, aby długie, luźne spodnie na rower były zaopatrzone w ściągacz lub gumkę na dole, która pozwoli na utrzymywanie nogawki blisko ciała. W przeciwnym wypadku spodnie mogą łatwo wkręcić się w łańcuch roweru. Dobrym patentem w spodniach rowerowych są pionowe zamki ekspresowe lub rzepy na dole nogawek, ułatwiające lepszą wentylację w cieplejsze dni.

Na zimę przydadzą się spodnie rowerowe z ocieplanymi nogawkami. Sprawdzą się doskonale już przy lekko minusowej temperaturze.