Na jakie spodnie rowerowe powinien zdecydować się kolarz?

Entuzjaści sportów rowerowych powinni jeździć w odpowiednich strojach, zwłaszcza, jeśli uprawiają kolarstwo wyczynowo. Jakie spodnie na rower powinni wybrać?

Idealne spodnie i spodenki rowerowe

okulary rower laskaNa rower w chłodniejsze dni powinniśmy zakładać spodnie rowerowe, a jeśli tylko pogoda sprzyja – krótkie spodenki rowerowe. Idealny model spodni na rower powinien posiadać przede wszystkim wkładkę rowerową. Dzięki niej można jeździć wiele godzin, po wyboistym terenie, bez odczuwania bólu krocza i pupy. Wkładka powinna być na tyle dobrej jakości, aby nie posiadała zbędnych przeszyć i skutecznie spełniała swoją rolę.

Spodnie rowerowe powinny być bezszwowe – czyli nie mogą mieć widocznych szwów, ponieważ każdy szef może obcierać skórę nóg kolarza, powodując bolesne otarcia. Spodenki na rower mogą być wyposażone w specjalne szelki, dzięki którym na pewno nie będą one zsuwać się z ciała.

Solidność wykonania

Spodnie rowerowe będą długo służyły właścicielom, jeśli przy zakupie wybierzemy model solidnej jakości. Dzięki temu spodnie będą też wygodne i sprawdzą się doskonale jako izolacja termiczna. Najlepiej kupić spodnie elastyczne, które dopasują się do kształtów ciała rowerzysty. Muszą być wykonane z oddychających materiałów, które z jednej strony zapewnią optymalną wentylację skórze, a z drugiej będą odprowadzały nadmiar wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu nie powstaną na skórze otarcia. Najgorszym z możliwych wyborów są spodnie bawełniane na rower, ponieważ szybko wchłaniają pot, ale nie oddają go, przez co skóra ma cały czas kontakt z wilgotnym materiałem. Trudno w takim przypadku mówić o komfortowym treningu. Poza tym, mokre od potu spodnie nie pachną zbyt ładnie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym przeciwko temu. Lepiej wybrać spodnie na rower wykonane z materiału syntetycznego, oddychającego lub  z materiału naturalnego o podobnej charakterystyce – zdecydowanie lepiej się sprawdzą.