Jakie spodenki do biegania wybrać?

Jednym z podstawowych elementów stroju każdego biegacza – kobiety lub mężczyzny, są spodenki. Jakie kryteria powinny spełniać, aby wygodnie się w nich biegało i nie powodowały powstawania bolesnych otarć?

Dwa typy spodenek

Najczęściej w sklepach z odzieżą sportową możemy spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami spodenek do biegania. Są to spodenki luźne i przylegające do ciała sportowca. Oba typy mają swoje wady i zalety.

spodenki_rowerowe2

 

Spodenki do biegania luźne gwarantują dużą swobodę ruchów, są przewiewne i wygodne. Polecane będą przede wszystkim na gorące dni. Niemniej, stwarzają duże szanse na powstanie obtarć w okolicach pachwin, ocierając się o uda.

Spodenki przylegające, obcisłe na pewno nie spowodują obtarć na skórze. Biega się w nich szybko, ponieważ zmniejszają opory powietrza. Na pewno nie zahaczymy nimi o krzaki czy żywopłoty podczas treningu plenerowego. Nie każdemu biegaczowi będzie odpowiadało uczucie opinania. Względy estetyczne nie przemawiają również za spodenkami do biegania w typie przylegającym.

Patenty w spodenkach do biegania

Wielu producentów strojów sportowych, w tym także spodenek do biegania, stara się wyposażyć je w izolację, która udaremni ocieranie się o siebie poszczególnych części ciała w tym głównie ud. Wewnątrz spodenek wszywane są specjalne majtki, które pozwalają na odseparowanie od siebie obu nóg, albo też wydłuża się spodenki co powoduje, że wewnętrzna warstwa uniemożliwia otarcie ud. Wydłużony materiał stwarza niebezpieczeństwo podwinięcia się, co jeszcze zwiększy ryzyko powstania bolesnych, krwawych otarć na skórze, które wykluczą biegacza z treningów przynajmniej na jakiś czas.

Z tej perspektywy lepszym rozwiązaniem wydają się być spodenki – kolarki, które oblekają skórę ściśle. Można też wybrać spodenki dwa w jednym. Pod spodem mają postać krótkich getrów, które opinają uda i krocze, a na wierzchu wyglądają jak zwykłe, krótkie spodenki. To już są rozwiązania stosowane również przez profesjonalistów – z całą pewnością zapewnią komfortową jazdę każdemu.